O mnie

Mam na imię Agnieszka i jestem hodowcą sfinksów i kocim behawiorystą.

Koty miałam od zawsze, dachowce i rasowe „sierściuchy”. Jednak gdy  pierwszy raz zobaczyłam sfinksy, nie mogłam przestać o nich myśleć. To było jak miłość od pierwszego wejrzenia. Na początku zachwycałam się zdjęciami, czytałam aby dowiedzieć się jak najwięcej o rasie. Gdy pierwszy raz dotknęłam sfinksa, przepadłam z kretesem i wiedziałam, że muszę mieć takiego kota. Wtedy przez całkowity przypadek w moje życie wkroczył Kosmo, kilkutygodniowe biedne chore kocie dziecko sfinks z pseudo-hodowli. Jego leczenie pochłonęło wiele czasu, starań i pieniędzy. Dzięki niemu wiele nauczyłam się o kocich chorobach, badaniach, leczeniu, poznałam wielu wspaniałych lekarzy i kilku słabszych. Kosmo jest przykładem tego jak okrutne, bezmyślne i nieetyczne jest rozmnażanie chorych zwierząt bez nadzoru i badań. Patrząc przez co przechodzi myślałam, że zasługiwał na lepszy los, że chciałabym móc coś zmienić, mieć wpływ na to jak powinno się hodować zdrowe i piękne koty. Wtedy też pierwszy raz pomyślałam o stworzeniu hodowli, która będzie kierowała się najwyższymi zasadami etyki, aktywnie działała na rzecz poprawy zdrowia rasy, zwiększała wiedzę o rasie i prawidłowym żywieniu oraz robiła wszystko dla dobra swoich kociąt i kotów.

Najpierw zaczęłam chodzić na wystawy kotów jako widz, aby poznać hodowców sfinksów, ich koty, standard rasy oraz zasady wystawiania oraz upewnić się, że będę w stanie prowadzić hodowlę zgodnie z najwyższymi standardami.

Kolejnym krokiem do realizacji mojego marzenia było zarejestrowanie się w klubie felinologicznym, a następnie rejestracja przydomka hodowlanego Aggio Cat*PL. Wtedy dopiero dołączyła do nas nasza pierwsza koteczka hodowlana, a w kilka miesięcy później dołączył do niej kocurek z Rosji. 

Nazwa hodowli Aggio Cat powstała ze złączenia fragmentu mojego imienia oraz imienia mojego partnera, który bardzo mnie wspiera we wszystkich działaniach związanych z hodowlą i opieką nad naszymi kotami.

Zaczęłam zwiększać swoją wiedzę na temat standardów rasy sfinks uczestnicząc już jako hodowca w wystawach kotów w Polsce i za granicą. Zaczęłam też uczęszczać na różnorodne kursy organizowane przez organizacje felinologiczne, kluby oraz firmy szkoleniowe. Wiedzę o hodowli i kotach rasowych potwierdziłam uzyskując dyplom I i II stopnia na międzynarodowym kursie PawPeds.

Apetyt na wiedzę rósł wraz ze zdobywaniem nowych informacji i umiejętności. Aby jak najlepiej realizować potrzeby moich kotów zaczęłam zgłębiać wiedzę o kocich zachowaniach. Ukończyłam Studium Kot zdobywając uprawnienia Behawiorysty ze specjalnością Koty. Wiedza nabyta na szkoleniach i w Studium Kot znacząco wpłynęła na polepszenie jakości życia moich kotów hodowlanych i ich potomstwa.

Opiekunowie moich kociąt mają moje dożywotnie bezpłatne wsparcie jako hodowcy i behawiorysty. 

Poniżej mogą Państwo zobaczyć listę odbytych przeze mnie szkoleń.

Lista szkoleń, kursów i seminariów:

  1. Seminarium Felinologiczne FPL 1.09.2017 Anna Duraj, Krzysztof Czyżkowski Prezentacja uchwał GA FIFe Bratysława 2017, Maria Serdyńska Taurus Gen – Zastosowania siary bydlęcej w hodowli kotów, Dr n. wet. Olga Szaluś – Choroby serca u kotów – rozpoznawanie i postępowanie.
  2. Międzynarodowy Kurs PawPeds G1 09-12.2017 (więcej szczegółów poniżej)
  3. Seminarium Felinologiczne FPL 19.01.2018 tematy: lek. wet. Emilia Klim- Najczęstsze Problemy stomatologiczne kotów – jak zapobiegać, diagnozować, leczyć, Sędzia felinologiczny, behawiorysta COAPE Dorota Szadurska- Mity i fakty na temat zasad współżycia w kocim stadzie. Komunikacja między kotami. Objawy stresu w grupie kotów – jak spostrzec, że dzieje się źle.
  4. Seminarium FPL SMK Żory 14.04.2018 Rozród kotów: Badania przed kryciem. Monitorowanie ciąży, Pomoc porodowa- poradnik hodowcy, Postępowanie z noworodkiem, lek. wet. Olga Rodak
  5. Seminarium Felinologiczne FPL 7.08.2018, tematy: Sędzia felinologiczny, behawiorysta COAPE Dorota Szadurska- Wiek adopcji kota, a późniejsze problemy behawioralne, Poczucie bezpieczeństwa jako podstawa budowania kociej pewności siebie – znaczenie i zasady organizacji przestrzeni, dr inż. Agnieszka Górska- Żywienie zgodne z naturą, Anna Duraj Felis Polonia-prezentacja uchwał GA FIFe Montegordo 2018
  6. Seminarium Educatsja 25.08.2018 tematy: Wybrane problemy w utrzymaniu ciąży i odchowie kociąt: prof. Wojciech Niżański Fizjologia ciąży i ważniejsze problemy w jej przebiegu,  dr Małgorzata  Ochota  Postępowanie w przypadku ciąży zagrożonej i w problemach neonatologicznych.
  7. Konferencja naukowa Etovet 20.10.2018, prelegent – wykładowca zachowania zwierząt na RVC, współautor weterynaryjnego podręcznika “Behaviour problems in small animals” lek. wet. Jon Bowen. Tematy wykładów: Agresja kotów nakierowana na opiekunów, Dom pełen kotów- jak rozwiązać problemy wynikające z życia w grupie, Znakowanie w domu i inne problemy z czystością, zastosowanie leków i suplementów diety w leczeniu zaburzeń behawioralnych kotów.
  8. Międzynarodowy Kurs PawPeds G2 09-12.2018 (więcej szczegółów poniżej)
  9. Seminarium Felinologiczne FPL 18.01.2019 tematy: dr n. wet. Marta Mendel SGGW-Charakterystyka najczęściej występujących zatruć u kotów, Sędzia felinologiczny, behawiorysta COAPE Dorota Szadurska- Nowy kot w hodowli-jak się przygotować, lek. wet. Tomasz Dominiak- Kocia onkologia.
  10. Terapia kotów z problemami behawioralnymi. Kurs Specjalistyczny Uniqskills 26.02.2019 – 26.05.2019 lek. wet. Martyna Woszczyło, tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk: Etiologia i rozwój kota (Rozwój kota oraz charakterystyka osobowości, Koci etogram), Efektywne techniki pracy z najczęstszymi problemami behawioralnymi (Diagnostyka zaburzeń behawioralnych, Sprawdzone metody i narzędzia pracy z kotem – zachowania agresywne, zaburzenia na tle lękowym oraz zachowania terytorialne, socjalizacja i zachowania społeczne), Metody wspierające profilaktykę i terapię zaburzeń behawioralnych (Dieta i suplementacja jako wsparcie terapii behawioralnej, Terapie wspomagające: feromony, terapie manualne).
  11. Pierwsza pomoc dla kotów 16.02.2019. Program: Zasady niesienia pierwszej pomocy kotom, ocena stanu kota, Skład domowej apteczki dla kota, Postępowanie w sytuacjach zagrożenia życia, Sytuacje nagłe, choroby przewlekłe, kot po wypadku komunikacyjnym, Zajęcia praktyczne: RKO u kotów: sztuczne oddychanie, masaż klatki piersiowej, zakładanie opatrunków.
  12. Barfne Korepetycje – Kot 23.03.2019. Tematy: Składniki barf, Bilansowanie – naturalne suplementy, Kalkulator barfny – jak komponować przepis, Barf dla kotów chorych i o specjalnych wymaganiach, Jak przestawić kota na surowy model żywienia, Barfne mity, Whole pray, Franken pray.
  13. Seminarium Felinologiczne FPL EKKR 29.11.2019 – Dorota Szadurska – Ciąża i odchów a potrzeby behawioralne i środowiskowe, Prawidłowa socjalizacja kociąt jako ich bagaż na przyszłość, Nowy dom – nadzieje i niebezpieczeństwa.
  14. Podstawy genetyki dla hodowców: Rodzaje genów i ich współdziałanie, wady wrodzone i genetyczne, choroby i dziedziczenie, geny związane z płcią, dziedziczenie umaszczenia. Szkolenie Animalia, 26.01.2020.
  15. Seminarium Felinologiczne FPL EKKR 02.2020 Dorota Szadurska- Genetyka kociego koloru: podstawy dziedziczenia, warsztaty z ćwiczeniami (układanie genotypu na podstawie rodowodów i potomstwa), Inbred, korzyści i zagrożenia. Agnieszka Dec – Pielęgnacja kota domowego i wystawowego. Marek Chadaj – Higiena i zdrowie w hodowli kotów oraz na wystawach kotów rasowych. Podstawy nt. chorób zakaźnych i wirusowych, źródła i przenoszenie.
  16. Zatrucia u psów i kotów. Szkolenia dla opiekunów o tym jak zapobiegać i jak pomóc zwierzęciu i jak współpracować z lekarzem. AW szkolenia weterynaryjne, lek wet Adrianna Wieczorek, 10.05.2020.
  17. Starość to nie diagnoza. Wskazówki behawioralne w medycynie geriatrycznej kotów, CEVA Cat Expertise, 4.06.2020.
  18. Kardiomiopatia kotów – wytyczne ACVIM, CEVA Cat Expertise, 18.06.2020.
  19. Studium Kot: zachowania prawidłowe i zaburzenia behawioralne. 19.10.2019 – 27.06.2020. Zakres tematyczny: Podstawy fizjologii kotów z uwzględnieniem neurologii, Etologia kotów, Wpływ zaburzeń somatycznych na zachowanie, Różnicowanie zaburzeń somatycznych i behawioralnych, Mechanizmy uczenia się, Zasady modyfikacji zachowań i terapii behawioralnej, Prowadzenie konsultacji, praca z klientem, Ocena zagrożenia w przypadku zachowań agresywnych, Zachowania uciążliwe, Zaburzenia zachowania, Specyfika problemów kotów schroniskowych i wolno żyjących, Wpływ diety na zachowanie kotów.
  20. Terapia kotów z problemami behawioralnymi- poziom zaawansowany. Kurs Specjalistyczny Uniqskills 5.05.2020 – 30.07.2020 Dr Małgorzata Wesołowska, lek. wet. Martyna Woszczyło, tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk: Postępowanie w zaburzeniach zachowania na tle geriatrycznym, hormonalnym, chorobowym i bólowym: Problemy behawioralne kotów w okresie geriatrycznym, Zaburzenia behawioralne wynikające z problemów zdrowotnych, Profilaktyka medyczno-behawioralna i prawne aspekty opieki nad kotem, Organizacja przestrzeni a zaburzenia behawioralne, Analiza przypadków behawioralnych – elementy praktyczne, Koty bezdomne i wolnożyjące.
  21. Czy kot jest jak mikrofalówka, czyli odpowiedzialność hodowcy za wady fizyczne – adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska, Animalia 11.07.2020
  22. Kardiomiopatia kotów – diagnostyka i leczenie, prof. dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak, Animalia 18. 07. 2020.
  23. Terapia kotów z problemami behawioralnymi- poziom zaawansowany. Kurs Specjalistyczny Uniqskills, 05.2020 – 30.07.2020 Dr Małgorzata Wesołowska, lek. wet. Martyna Woszczyło, tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk: Postępowanie w zaburzeniach zachowania na tle geriatrycznym, hormonalnym, chorobowym i bólowym: Problemy behawioralne kotów w okresie geriatrycznym, Zaburzenia behawioralne wynikające z problemów zdrowotnych, Profilaktyka medyczno-behawioralna i prawne aspekty opieki nad kotem, Organizacja przestrzeni a zaburzenia behawioralne, Analiza przypadków behawioralnych – elementy praktyczne, Koty bezdomne i wolnożyjące.
  24. O dokoceniu prawie wszystko, Kocia Edukacja Monika Januszewska 21.07.2020.
  25. Pregnancy and Birth– Keeping the Whole Family Healthy, The Cat Fanciers’ Association/ National Kitten Coalition Workshop, 1.08.2020
  26. The Scoop on Poop, The Cat Fanciers’ Association/ National Kitten Coalition Workshop, 9.08.2020
  27. Fight the Fungus: How to Prevent, Recognize and Treat Ringworm, The Cat Fanciers’ Association/ National Kitten Coalition Workshop, 25.08.2020
  28. Plusy i minusy różnych form antykoncepcji u psów i kotów, dr hab. Wojciech Niżański, 16.09.2020
  29. Defeating Diarrhea, The Cat Fanciers’ Association/ National Kitten Coalition Workshop, 24.09.2020
  30. Rozród kotów. Fizjologia i patologia rozrodu. Wczesna kastracja. Monitorowanie ciąży, Educatsja, dr hab. Wojciech Niżański, dr Socha, 25.09.2020.
  31. Choroby zakaźne kotów, Chello, profesor Tadeusz Frymus, 3.10.2020.
  32. Neonatologia psów i kotów okiem praktyka, dr hab. Wojciech Niżański – Webinar, 15.10.2020
  33. Splish, Splash, I’m Taking a Bath, The Cat Fanciers’ Association/ National Kitten Coalition Workshop, 14.11. 2020
  34. Leg and Paralysis Issues in Kittens, The Cat Fanciers’ Association/ National Kitten Coalition Workshop, 12.10.2020
  35. Conquering Upper Respiratory Infections in Kittens, The Cat Fanciers’ Association/ National Kitten Coalition Workshop,15.10.2020
  36. Ciekawe przypadki andrologiczne, Dr hab. Wojciech Niżański – 18.11.2020
  37. Rozród kotów i opieka nad noworodkiem, lek. wet. Karolina Kijek – 28/29.11.2020
  38. Stres u kotów Dorota Szadurska 11.12.2020
  39. HCM DNA Test Webinar, dr Kate Meurs, 18.12.2020.
  40. Ciekawe przypadki andrologiczne cz. 2 (prostata, kocur), Dr hab. Wojciech Niżański, 18.12.2020.
  41. The New Normal: Spay/Neuter by Five Months of Age, The Cat Fanciers’ Association/ National Kitten Coalition Workshop,18.01.2021
  42. Wybrane badania laboratoryjne w rozrodzie, Dr hab. Wojciech Niżański, 20.01.2021.
  43. Kocie pyszczki do przeglądu. Stomatologiczne fakty i mity. Dr n. wet. Grzegorz Sapikowski 6.02.2021
  44. Feline Hypertrophic cardiomyopathy– approaches to understanding disease mechanisms, Royal Veterinary College, Dr. David Connolly, 9.02.2021
  45. Basic Immediate Critical Care for the Kitten, The Cat Fanciers’ Association/ National Kitten Coalition Workshop, 15.02.2021
  46. Feline Hypertrophic Cardiomyopathy and the Role of Nutrition Kara Burns, MS, MEd, LVT, VTS (Nutrition), EveryCat Health Foundation, 29.09.2021
  47. Feline Cardiomyopathy, John Rush, EveryCat Health Foundation, 13.10.2021
  48. Naga prawda o sfinksach, sędzia Anna Wilczek, 19.10.2021
  49. Probiotykoterapia dla psów i kotów, mgr Adrianna Iwan, Pets Diag S.A., 30.11.2022
  50. Seminarium Felinologiczne FPL 09.2023 – Dorota Szadurska: „Zachowania niepożądane u kotów, przyczyny i postępowanie”, Alleva – bezzbożowa karma dla kotów. Dr Rafał Niziołek : „Kardiomiopatie kotów – jak dużo już o nich wiemy” – omówienie trudności diagnostycznych i terapeutycznych kocich kardiomiopatii, z uwzględnieniem genetycznych aspektów dziedziczenia tej choroby (wczesna diagnostyka, możliwości współczesnej echokardiografii weterynaryjnej, terapia chorób serca kotów oraz rokowania).
  51. Problemy w odchowie kociąt – zdrowie i zachowanie– tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk, 9.01.2024
  52. Czy pasożyty jelitowe psów i kotów są zagrożeniem dla człowieka – dr n. med. lek. wet. Dawid Jańczak 1.02.2024

W 2017 ukończyłam międzynarodowy kurs G1 organizowany dla hodowców i właścicieli kotów przez PawPeds Academy!

Kurs obejmował takie zagadnienia jak: 

  • Anatomia, wprowadzenie
  • Zachowanie kotów
  • Podstawowe informacje o żywności i żywieniu
  • Kot domowy czy wychodzący?
  • Jak znaleźć właściwego hodowcę kotów
  • Rodowód kota czy rasy mieszanej?
  • Przepisy i zasady dotyczące zakupu kotów
  • Kontrakty
  • Bezpieczne środowisko dla kota
  • Zatrucie
  • Kuwety i żwirek
  • Kastracja/ sterylizacja
  • Badania, zdrowie
  • Szczepienia
  • Starszy kot
  • Pasożyty
  • Częste choroby i problemy zdrowotne
  • Programy zdrowotne
  • Baza danych PawPeds
  • Rasy kotów
  • Umaszczenie kotów
  • Wystawy kotów
  • Hodowla?

Od tej pory mam prawo na stronie hodowli oraz w innych mediach posługiwać się rozetą otrzymaną z PawPeds Academy po ukończeniu kursu na poziomie G1.

Klikając na rozetę można sprawdzić listę hodowców z całego świata, którzy ukończyli kurs G1.

W 2018 ukończyłam międzynarodowy kurs G2 w języku angielskim organizowany dla hodowców kotów przez PawPeds Academy!

Kurs obejmował takie zagadnienia jak: 

  • Odpowiedzialność hodowcy
  • Wyposażenie hodowli i opieka – prawo, zezwolenia
  • Przepisy hodowlane
  • Mentorship
  • Plan hodowlany
  • Wybór kotów hodowlanych
  • Posiadanie kocura- reproduktora
  • Posiadanie kotki hodowlanej
  • Tabletki antykoncepcyjne
  • Podstawowa genetyka
  • Genetyka kolorów
  • Choroby i wady genetyczne
  • Choroby zakaźne
  • Krycie
  • Ciąża
  • Poród
  • Określanie płci kociąt
  • Wady u kociąt
  • Ręczne karmienie kociąt
  • Określanie koloru
  • Rejestracja kociąt i zaświadczenia
  • Rozwój kociąt
  • Ocena i wybór kociąt
  • Sprzedawanie kociąt

Od tej pory mam prawo na stronie hodowli oraz w innych mediach posługiwać się rozetą otrzymaną z PawPeds Academy po ukończeniu kursu na poziomie G2.

Klikając na rozetę można sprawdzić listę hodowców z całego świata, którzy ukończyli kurs G2.

W 2020 roku rozpocznę kurs PawPeds na poziomie G3 ENG.

error: Treść chroniona prawem autorskim